سئو محلی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

سئوی محلی

سئوی محلی


5
(2)

در دنیای امروز استفاده از اینترنت، به‌عنوان بازوی بازاریابی و تبلیغاتی کسب‌وکارها، هرروز مهم‌تر می‌شود. هدف هر شرکتی در اینترنت، جذب حداکثر مخاطب و درنتیجه دیده شدن بیشتر است. اصول سئو به‌عنوان اصولی که باعث افزایش دیده شدن یک صفحه در اینترنت می‌شوند، نقش اصلی را در زمینه گسترش یک برند به‌صورت اینترنتی به عهده دارند. اما برای بسیاری از کسب و کارهای محلی تنها دیده شدن ملاک نیست. این شرکت‌ها ترجیح می‌دهند بر منطقه کاری خود متمرکز باشند تا کل اینترنت. لوکال سئو یا سئو محلی به‌عنوان دستهای از قوانین سئو وظیفه انجام این مأموریت را دارد.

سئو محلی

سئو محلی

سئو محلی یا لوکال چیست؟

سئو محلی یا سئو لوکال به معنی استفاده از بخشی از قوانین سئو برای هدفمند کردن تبلیغات است. به‌گونه‌ای که تنها افراد یک جامعه آماری خاص که معمولا یک مکان جغرافیایی است، تبلیغات شما را مشاهده کنند. برای مثال اگر یک شرکت فقط در یک شهر خاص فعال است، زمانی که ساکنین این شهر برای خدمات این شرکت جستجو می‌کنند به سمت شرکت مورد نظر هدایت شوند. در بازار رقابتی امروز، اهمیت سئو محلی هرلحظه بیشتر از قبل می‌شود. مواردی مثل افزایش جست‌وجوی محلی توسط کاربران، رقابت با سایت‌های محلی و نه تمام کسب‌وکارهای اینترنتی موجود، امکان بالای تبدیل بازدیدکنندگان محلی به مشتری و تأکید بیشتر روی جنبه بازاریابی باعث می‌شوند که کسب‌وکارها روزبه‌روز تمایل بیشتری به سئو محلی داشته باشند.

سئو محلی به بیان دیگر:

نوعی از کسب و کار ، به خصوص در کسب و کارهایی که در آن خدمات ارائه می‌شود کاربران همواره ترجیح می‌دهند به سایت‌هایی مراجعه کنند که از نظر موقعیتی به آن‌ها نزدیک باشند. این دلیل می‌تواند اهمیت سئو محلی را پر رنگ تر کند.
سئو محلی می‌تواند باعث افزایش ورودی کاربران هدف محلی شود به طوری که با بهبود سئو محلی کاربرانی با هدف مشخص که از نظر موقعیت جغرافیایی به ما نزدیک است به سمت ما سوق داده می‌شود. به همین دلیل سئو محلی می‌تواند تاثیری مستقیم بر روی کسب و کار ما داشته باشد.

چگونه در سئو محلی موفق شویم ؟

ابتدا باید در نظر گرفت که سئو محلی باعث نمی‌شود توجه به اصول اساسی سئو را فراموش کنیم. پس باید از سلامت سئو و کارایی آن در وب‌سایت اطمینان حاصل کنیم؛ به‌عبارت‌دیگر هنگام بهینه‌سازی سئو سایت خود به روش‌های متداول، اصول سئو محلی را نیز در نظر داشته باشید.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

اولین اصل سئو استفاده از کلمات کلیدی مناسب در تگ‌ها و تیترهای وب‌سایت است. هنگامی که قصد دارید سئو محلی خود را گسترش دهید، بهتر است کلمات کلیدی خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که کاربری که قصد جست‌وجوی محلی در منطقه کاری شما را دارد استفاده می‌کند؛ مانند رستوران در شهر تهران. مراکز خدماتی شمال تهران.

استفاده از سرویس‌های گوگل

گوگل برای دقیق‌تر کردن جست‌وجوها سرویس‌های رایگانی ازجمله گوگل مپ و گوگل بیزینس را ارائه کرده است. برای داشتن سئو محلی مناسب، حضور در نقشه گوگل امری ضروری است. اگر کسب‌وکار شما در نقشه گوگل ذخیره شده باشد، زمانی که کاربر یک جست‌وجوی محلی انجام می‌دهد، گوگل به کمک اطلاعات روی نقشه خود، نتایج محلی را شناسایی می‌کند. علاوه بر این گوگل آدرس، شماره تماس و ساعات کاری شما را به مشتری‌ها نمایش می‌دهد و ارتباط بین مشتری و ارائه‌دهنده خدمت را راحت‌تر می‌کند.

راه‌یابی به نقشه گوگل

همان‌طور که گفتیم استفاده از سرویس‌های گوگل رایگان است و نیازی نیست که برای قرار گرفتن روی نقشه گوگل هزینه‌ای پرداخت کنید. روش اصلی حضور در نقشه گوگل ایجاد یک اکانت در گوگل بیزینس است. زمانی که گوگل کسب‌وکار شما را به‌صورت رسمی شناخت اقدام به‌قرار دادن آن روی نقشه می‌کند. اما مشکل اصلی در این زمینه تحریم بودن ایران توسط آمریکاست و درواقع این روش برای سئو محلی کارایی ندارد.
می‌توان با مراجعه به خود نقشه گوگل اطلاعات شرکت را در نقشه گوگل ذخیره کرد.

برای این کار مراحل زیر را انجام دهید

 1. ابتدا وارد سایت گوگل مپز به نشانی https://www.google.com/maps شوید.
 2. سپس با اکانت کسب‌وکار خود وارد شوید و یا اکانت جدیدی بسازید.
 3. بعد مکان شرکت خود را روی نقشه مشخص کنید.
 4. در نقطه مورد نظر کلیک‌راست کرده و گزینه add a missing palce را انتخاب کنید و پس از آن اطلاعات کسب‌وکار خود را وارد کنید. حالا شرکت شما در نقشه گوگل ثبت‌شده است.
 5. می‌توانید با به ‌اشتراک‌گذاری این نقطه در مکان‌های مختلف به بیشتر دیده شدن کسب‌وکار خود کمک کنید.

استفاده از دایرکتوری‌ها

در بین وب‌سایت‌ها برخی به‌عنوان یک دایرکتوری عمل می‌کنند و تعداد زیادی از کسب‌وکارهای آنلاین را کنار هم نمایش می‌دهند. این دایرکتوری‌ها که امکان مرتب‌سازی و جست‌وجوی محلی را دارند که باعث می‌شوند شما در کنار رقبایتان دیده شوید و با آن‌ها رقابت کنید. این کار نیز به بهبود سئو محلی کمک می‌کند.

بخش نظرات را فراموش نکنید

نظرات مثبت و نمره بالا از طرف مشتریان باعث می‌شود موتورهای جست‌وجو توجه بیشتری به وب‌سایت شما بکنند؛ بنابراین از مشتریان خود بخواهید نظرات خود را در وب‌سایت‌های معتبر ثبت کنند و باعث بیشتر دیده شدن کسب‌وکار شما شوند.

تحقیق کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی مناسب مهم‌ترین سلاح سئو برای پیشروی در لیست گوگل است. تولیدکنندگان محتوا باید دانش خوبی در خصوص کلمات کلیدی در زمینه کاری موردنظر خود داشته باشند. چراکه بدون استفاده از بهترین کلمات کلیدی امکان شناساندن هدف صفحات به موتور جست و جو وجود ندارد. اگر می‌خواهید در زمینه سئو محلی توفیقی داشته باشید باید روی کیوردهای ‌مورد جستجوی گروه هدف منطقه خود تمرکز داشته باشید.
تحقیق کلمات کلیدی به معنی آنالیز و بررسی کلمات کلیدی به‌منظور دستیابی به بالاترین کارایی است. زمانی که تحقیق روی کلمات کلیدی آغاز می‌شود مواردی مثل تطبیق دادن کلمات کلیدی موجود و شناسایی کمبودها، میزان بازدهی یک کلمه، رقابت بر سر کلمه، اثربخشی کلمه و ارزش تجاری آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بازدهی کلمه

متخصصین سئو بررسی می‌کنند که کدام کلمات جای کار دارند. برای مثال یک کلمه کلیدی پُراستفاده که توسط برندهای معتبر پرتعداد مورد استفاده قرار گرفته است، برای یک شرکت نوپا مناسب نیست. چراکه یک شرکت نوپا نمی‌تواند از روز اول به رقابت با سایر برندهای معتبر و پرمخاطب بپردازد. راهکار این است که لیستی از کلمات کلیدی که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است، تهیه کند و در مورد این کلمات به تولید محتوا بپردازد تا بازدهی بیشتری داشته باشد.

استراتژی رسیدن به رتبه‌های برتر

با رعایت اصول سئوی محلی می‌توانیم موقعیت وب‌سایت خود را در رتبه‌بندی‌های گوگل بهبود ببخشیم. ازجمله این اصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- گوگل بیزینس (این سرویس در ایران تحریم است)

2- حضور کسب‌وکار در نقشه گوگل

3- ابزارهای سئو را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید.

4- هاست و سرور سایت خود را به‌صورت فیزیکی در منطقه هدف قرار دهید.

5- از تگ‌های مرتبط با موقعیت جغرافیایی در نوشتن وب‌سایت خود استفاده کنید.

6- گرفتن بک لینک از سایت‌های معتبر محل خودتان

7- نظرات و بازخوردها را دست کم نگیرید.

با در نظر داشتن نکات فوق و رعایت آن‌ها می‌توانید یک طرح و برنامه برای رسیدن به رتبه‌های برتر و یا بهبود رتبه فعلی خود تنظیم کنید.

اشتباهات سئو محلی

اشتباهات سئو محلی

اشتباهات سئو محلی

با پیشرفت هرروزه موتورهای جست‌وجو و تغییرات این موتورها، یکی از چالش‌های وب‌سایت‌ها همگام ماندن با این تغییرات است؛ بنابراین اگر قصد داریم برنامه سئو ما موفق باشد باید مراقب باشیم چه مسائلی از نظر الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو نامناسب شناخته می‌شوند و سبب شکست ما در این زمینه می‌گردند. ازجمله اشتباهاتی که می‌توانند به ‌شدت سئو محلی ما را تحت تأثیر قرار دهند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

مناسب نبودن صفحات سایت برای موبایل

کاربرانی که با تلفن همراه خود در حال جست‌وجو هستند، ازجمله مهم‌ترین اهداف سئو محلی هستند. امروزه بیش از نیمی از کاربران اینترنت از اینترنت پرسرعت تلفن همراه استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از کاربران تلفن همراه در حال جست‌وجو برای نزدیک‌ترین مکان‌ها هستند و همین امر آن‌ها را جزء اهداف احتمالی سئو محلی قرار می‌دهد. نداشتن یک وب‌سایت متناسب با تلفن همراه باعث می‌شود کاربران خیلی زود صفحه شما را ببینند و به صفحه رقبا مراجعه کنند.

مشخص نکردن زمینه کاری

برای اینکه سئو محلی موفقی داشته باشید باید هرچه بیشتر جزئیات کار خود را برای گوگل شرح دهید. بنابراین مشخص کردن اینکه کسب‌وکار شما در کدام دسته‌بندی قرار دارد و در چه زمینه‌ای فعال است یک ضرورت است. هنگامی که سایت خود را در گوگل بیزینس یا سایر وب‌سایت‌های تجاری وارد می‌کنید، مطمئن شوید دسته‌بندی‌های مناسبی برای آن انتخاب کرده‌اید.

اطلاعات تماس نامعتبر

هدف اصلی وب‌سایت جذب مشتری است. اگر اطلاعات تماس یا آدرس شما در وب‌سایت دقیق نباشد، قطعا مشتریان نمی‌توانند با شما تماس بگیرند. اگر ساعات کاری خود را به‌درستی ذکر نکنید باز هم ممکن است مشکلاتی پدید آید.

نداشتن بخش نظرات

زمانی که بازدیدکننده در حال مشاهده وب‌سایت شما است، دیدن نظرات سایر کاربران و تجربه مفید آن‌ها یک محرک برای انتخاب شماست. همیشه بخش نظرات را برای خدمات و محصولات خود پیش‌بینی کنید. ضمن اینکه مشاهده نظرات سایر کاربران را نیز به ثبت نظر ترغیب می‌کند.

نداشتن فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

کسب‌وکارهای زیادی هستند که قدرت شبکه‌های اجتماعی را نادیده گرفته‌اند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی این پیام را به دیگران می‌دهد که کسب‌وکار شما فعال است.

در این مقاله سعی بر این شد که اطلاعات مفیدی در رابطه با سئو محلی به شما همراهان عزیز داده شود.اما برای یادگیری بهتر این مبحث شما می توانید در دوره جامع سئو شرکت کنید تا علاوه بر این مبحث دیگر مباحث سئو را نیز فرا بگیرید.

برای شرکت در دوره سئو تنها کافیست از طریق صفحه ارتباط با من با من تماس بگیرید.

سخن آخر 

دربارۀ سئو محلی صحبت کردیم و راهکارهایی برای عملکرد موثر نشان دادیم. لطفا شما هم از تجربیات خودتان در زمینه لوکال سئو برای ما بنویسید و بگویید که برای موفقیت بیشتر در این زمینه چه توصیه‌هایی به دوستان‌تان دارید. استراتژی شما برای به‌دست‌آوردن رتبه کلمات ساده چیست؟

سئو محلی یا لوکال سئو چیست؟

سئو محلی راهی است که وبسایت شما در نتایج محلی گوگل بهینه سازی می‌شود. گوگل آنقدر هوشمند است که مکان افراد و جستجوی آن‌ها را رصد می‌کند و بر اساس نیاز آن‌ها بهترین نتیجه را ارائه می‌دهد.

چرا باید از سئو محلی استفاده کنیم؟

اصلی‌ترین دلیلی که شما را توجیه به استفاده از این روند می‌کند این است که بیش از 60 درصد نتایج گوگل به صورت محلی است. در واقع افراد تمایل دارند نیاز خود را در نزدیکترین مکان به خود پیدا کنند. از طرفی جستجوهای محلی این روزها هدفمندتر شده است.

چگونه از سئو محلی در وبسایت استفاده کنیم؟

اصلی‌ترین روش این است که نام،آدرس و شماره تلفن در تمامی صفحات وبسایت درج شده باشد. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود این موارد در داخل فوتر قرار بگیرد. دومین نکته داشتن محتوای ارزشمند است که کاملا منحصر به فرد و جذاب باشد. نظر دادن افراد در سایت، حضور در دایرکتوری‌های معتبر و … از جمله مهم‌ترین روش‌های استفاده از لوکال سئو در سایت است.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

5 / 5. 2

سئو

8 Comments

 • سئوی محلی یا لوکال سئو بحث پیچیده و چالش برانگیزی هستش، برای یادگیریش خیلی در این زمینه تحقیق کردم، بی اغراق وبسایت شما اطلاعات خیلی خوبی رو در زمینه سئو و بخش های اون به خصوص توی مباحثی مثل لوکال سئو یا همون سئو محلی در اختیارم گذاشت.

 • بنظر من لوکال سئو بخش مهمی در سئو هستش و هر سئوکاری باید بهترین تسلط رو به در این زمینه داشته باشه
  که مقاله ی شما میتونه یکی از بهترین راها برای تسلط بهتر روی موضوع لوکال سئو باشه

 • سئو محلی خیلی میتونه کمک کنه تا ما دقیقا به مشتریان هدف نزدیک بشیم. چیزی که شما توی این مطلب خیلی خوب در موردش توضیح دادین. ممنون بایت توضیح کاملتون. این نوع سئو به همون الگوریتم کبوتر برمیگرده؟

 • سلام خسته نباشید .ببخشید میشه چند سایت که دایرکتوری هستن رو برای سئو محلی معرفی کنین؟و این که اگر از سرویس های گوگل استفاده نکنیم سئو محلی فایده ای نداره؟

  • با سلام
   پیشنهاد ما اینه تا زمانی که محتوا و ساختار و شرایط فنی خوبی ندارید ریپورتاژ نرید و بله برای نگهداشت جایگاه هم نیاز به لیتک سازی داریم

 • اطلاعاتی که در مورد سئو محلی در اختیارمون گذاشتین مثل بقیه محتواهای وبسیار بسیار عالی هستند. ممنونم بابت زحماتی که می کشید.

 • ممنونم بابت اطلاعات بسیار کاربردیتون. یک سوال در رابطه با سئو محلی برام پیش اومده.
  به نظر شما کار کردن روی سئو محلی یا همون local seo برای مشاغل خدماتی چه قدر مهمه ؟ به نظرتون تاثیرش از تبلیغات فیزیکی میتونه بیشتر باشه>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *